Autem do Bulharska

Odhadovaná doba čtení: 2 min.

Bulharsko autem

Osobně jsem do Bulharska autem nejel. Řídím rád, ale že bych chtěl o dovolené trávit za volantem 24 hodin na cestě tam a dalších 24 na cestě zpět, to říci nemohu.

Na silnicích je klid, žádní celníci problémy nedělají, nikdo nechce úplatky, cesta je bezpečná – alespoň takto jsem se to dočetl. Ovšem sám fakt, že cílem je Bulharsko a jede se přes Rumunsko, Maďarsko či Srbsko mi na klidu moc nepřidá. Přeci jen, Balkán je Balkán. Já bych tam svoje auto nevzal a stejně tak bych neriskoval, že někde zůstanu bez auta a budeme s dětmi řešit, jak se dostaneme zpět. Pokud vezmu v úvahu náklady na benzín a poplatky, tak ve dvou mi vychází lépe letenka. No a ve více lidech bych stejně jedním autem nikam daleko nejel, natož s dětmi.

Přesto chápu, že někteří to mají jako zábavu. Ona může být ( a asi i je) zážitkem i samotná cesta. Asi nemá cenu přinášet popis cesty jako takové a nějaký itinerář. Stačí jedna objížďka nebo nově postavený úsek silnice a vše je jinak. Dnes už bývá standardem navigace, takže bych asi zadal výchozí a cílové místo a jel bych. Ostatní se uvidí po cestě. Rozhodně budete případnými problémy překvapeni méně, než když si vše pečlivě připravíte a pak tam bude kus cesty neprůjezdný.

Ale alespoň si před cestou přečtete alespoň základní varování na stránce Bulharsko autem – zkušenosti a rizika (otvírá se v novém okně). Já osobně jsem po přečtení tohoto článku nabyl dojmu, že prakticky celá dovolená se soustředí na to, jak se nenechat okrást a nepřijít o auto. Když budete šikovní a trochu paranoidní, možná se Vám to povede :-)

Alternativy k cestě autem

Pokud Vás vlastní doprava nezaujala, zkuste se podívat na Bulharsko letecky, což jednoznačně doporučuji. Nejdražší je na dovolené Váš čas a je škoda strávit těch pár dní v roce v autobusu místo na pláži. Ale spočítejte si to sami - jestliže dva turisté vyrazí ve stejnou dobu a ve stejnou dobu se vrátí, ten, který letěl letadlem, strávil u moře skoro o tři dny více.

Čtěte také: Bulharsko autobusem