Bulharsko letecky

Odhadovaná doba čtení: 4 min.

Letecká doprava do Bulharska obecně

Letecká doprava je ze všech způsobů, jak se dostat do Bulharska, nejrychlejší. V Česku nastoupíte do letadla a o dvě hodiny později vystoupíte na některém z bulharských letišť. Nemusíte se nikde mačkat, trápit tělo ztuhlé třiceti hodinami sezení, pospávat s hlavou na rameni …

Mezinárodních letišť je v Bulharsku pět. Jedná se o letiště :

Burgas (LBBG), Gorna Oryahovitsa (LBGO), Plovdiv (LBPD), Sofie (LBSF) a Varna (LBWN).

Letiště v Burgasu Letiště ve Varně

Organizované zájezdy

Na letní dovolenou na pobřeží Černého moře se létá do Burgasu a Varny. Burgas je jižněji, než Varna, takže sem by měli létat turisté, kteří plánují pobyt v letoviskách na jihu Bulharska, tedy

Varna je spíše na severu, takže sem létají lidé, kteří jsou ubytováni na severu. Na to, kde které letovisko leží, se můžete podívat na stránce Bulharsko - mapa.

U leteckých zájezdů je doprava samozřejmě v ceně. Létá se zpravidla charterovými lety, kde mají CK předem nasmlouvaná letadla. Chartery létají prakticky jen v turistické sezoně.

Individální doprava

Pokud chcete letět do Bulharska individuálně, jde to samozřejmě také. Buď ale musíte najít letenky od pravidelného linkového dopravce, nebo zkusit, zda by Vám některá z CK neprodala letenku na svůj charterový let. Má to tu výhodu, že letenky jsou jednak levnější a jednak je možné sehnat letenky i z méně frekventovaných destinací jako jsou Brno, Pardubice či Ostrava. Nevýhoda je, že se bude opět jednat jen o letenky v turistické sezoně.

U linkových dopravců je to horší. Jelikož dopravci stále vznikají a zanikají, ruší se letecké linky nebo se přidávají nové, tak veškeré napsané informace by byly zastaralé. Zkuste některý z velkých vyhledávačů letenek a podívejte se, jaké letecké společnosti vyhledávač nabídne. Osobně bych pak letenku zakoupil přímo u letecké společnosti, protože když jsem něco sháněl přes prodejce, často k tomu účtovali manipulační či organizační poplatky a letenka byla pak často až o několik stovek vyšší.

Až budete hledat letenky, určitě se vám bude hodit několik důležitých informací o letištích. Při hledání letenek můžete samozřejmě hledat podle měst nebo podle názvu letiště, ale přesnější, zejména když hledáte na zahaničních serverech a chcete se vyvarovat chyb vzniklých přepisem jmen do cizího jazyka (například Bulgaria Air přepisuje Burgas jako Bourgas), je hledání podle ICAO kódu letiště, například místo Praha - Burgas zadáte do vyhledávání LKPR - LBBG.

Mezinárodní ICAO kódy letišt v Česku a Bulharsku jsou:

Česko Bulharsko
Praha Ruzyně - LKPR Burgas (Bourgas) - LBBG
Ostrava Mošnov - LKMT Gorna Oryahovitsa - LBGO
Brno Tuřany - LKTB Plovdiv - LBPD
Sofie - LBSF
Varna - LBWN

Vyhledávání a prodej letenek

Letenky do Bulharska od nízkonákladových i klasických leteckých dopravců najdete na stránkách všech běžných prodejců. Mezi nejznámější patří například Letuška, Pelikan nebo Královna. Určitě se ale podívejte i na stránky dopravců českých dopravců. V roce 2010 nabízí Smartwings letenky do Burgasu a ČSA nabízí letenky do Varny. Zkusit můžete také maďarskou nízkorozpočtovku WizzAir, která létá Praha - Burgas

Ceny letenek do Bulharska

Ceny jsou velmi variabilní. Například se podívejme na Smartwings na linku Praha - Burgas. Letenka na 13.6. na 9:00 stojí 2.800,- Kč. Ale letenka na ten samý den, tedy 13.6., ale až na 21:30, stojí již 6.700,- Kč. A to je jedna cesta. Kdybych chtěl letět zpět 20.6., zaplatil bych dalších 6.500,- Kč. Pokud bych letěl až 22.6., stálo by to jen 2.400,- Kč. Takže cena by vycházela podle termínu mezi 5.000,- a 13.000,- Kč. To samé ČSA, kde mi nabídli ceny dokonce mezi 3.000,- a 21.500,- Kč.

Ceny letenek tedy nebudu raději uvádět, stejně by to bylo špatně :-)

Pro fanoušky letectví a FSX

Pokud to někoho zajímá, tak podle leteckých tras je vzdálenost Praha - Burgas 911 nm (přibližně 1670 Km) a letecký plán je LKPR VOZ BODAL TBV SOPAV PADKA SKAVI ADOKI LUXAR DIBED BUKOV BCU EVIKA PILAT CND DINRO MATEL BGS LBBG.

Trasa Praha - Varna je kratší, asi 891 nm, plán je LKPR VOZ BODAL TBV SOPAV PADKA SKAVI ADOKI LUXAR DIBED BUKOV BCU EVIKA PILAT CND DINRO MATEL WRN LBWN.

Letá se ve výšce 29000 - 39000 ft., což je 8,8 až 11,9 Km.

Jiné způsoby dopravy

Ještě existuje Bulharsko autobusem, Bulharsko vlakem a Autem do Bulharska.