Plovdiv
OBECNÉ INFORMACE
Plovdiv je velkým a významným městem Bulharska. Má velký ekonomický potenciál stejně jako bohatou kulturní a historickou roli, která je patrná zejména v starobylém centru města. Umístění v centru země na úrodné půdě Thráckého údolí, na dosah Balkánských hor a Rhodopů předurčovalo vždy Plovdiv stát se významnou křižovatkou obchodních cest a důležitým městem s rozvinutou infrastrukturou. Je zde mezinárodní letiště.
PAMÁTKY
Dnešní Plovdiv má mnoho co nabídnout. V rozsáhlém historickém centru se nachází množství památek, které na každém kroku připomínají bohatou a dlouhou minulost. Plovdiv je také jediným městem Bulharska s funkčním amphitheatrem z 2. stol. a brzy bude jedním z mála v Evropě, kde taková divadla provozují dvě – divadlo Odeon je momentálně v rekonstrukci.
Thrácká pevnost, která byla později přestavěna Makedonci, je obklopena pozdějšími Byzantskými hradbami a nádhernými dřevěnými domy v dolním městě. Plovdiv však není jen přehlídka památek, koná se zde mnoho kulturních festivalů, výstav, divadelních představení (nejen v historickém amphitheatru) a dalších událostí.
ANTICKÉ DIVADLO
Antické divadlo bylo postaveno ve 2. stol. císařem Trianem. Při stavbě bylo využito přírodního svahu mezi kopci Dzambaz Tepe a Taksim Tepe. Původně se sem vešlo okolo šesti tisíc diváků v dnešní době divadlo pojme přibližně tři tisíce. Je zde pořádáno množství kulturních událostí jako například Verdiho operní festival nebo Mezinárodní folklorní festival.
ŘÍMSKÝ STADION
Římský stadion na náměstí Dzhumaya pochází rovněž z 2. stol.. Byl postaven v přírodní prohlubni mezi kopci Taksim Tepe a Sahat Tepe, jejiž svahy byly mistrně využity pro vybudování sedadel pro diváky. V antických dobách zde mohlo gladiátorské hry a sportovní klání sledovat na třicet tisíc diváků. Do dneška se dochovala především severní vstupní část a části dráhy.
DIVADLO ODEON
Antické divadlo Odeon bylo vystavěno ve 2. – 5. stol.. Od roku 2003 probíhá jeho rekonstrukce. Bylo to menší divadlo pro zhruba 350 diváků.
MOZAIKY
V Plovdivy se dochovaly také Římské mozaiky, částečně z 2., ale většinou za 4. – 5. stol.. Zdobily reprezentativní veřejné budovy i domy bohatých měšťanů. Vidět je můžete z části v Plovdivském Archeologickém muzeu, ale také ve velké síni Biskupského paláce, v Římských lázních a na dalších místech.
Kouyoumdzhievský dům
(Kouyoumdzhiev house) je také nazýván Královským domem. Stojí v nejkrásnější části starého města a svou výstavností a bohatou architekturou předčí všechny okolní domy. V současné době je zde Etnografické muzeum, kde můžete spatřit rozsáhlou sbírku národních krojů, předmětů denní potřeby, lidové umělecké tvorby. Uděláte si zde jasnou představu o Bulharském běžném životě v dřívějších dobách i o časech Bulharského národního obrození. Dům má prostranný dvůr se zelení a krásnou fontánou.
Balabanovský dům
(The Balabanov house) je kulturním centrem Plovdivu. V průběhu roku se zde konají stovky literárních čtení, divadelních představení, koncertů, výstav a setkání uměleckých osobností země. Byl postaven počátkem 19. stol., ale později zničen a obnoven až roku 1980 podle návrhu vynikajícího architekta, Plovdivského patriota Hrista Peeva. Velký rohový dům stojí mezi ulicemi 4. ledna, Dr. Konstantina Stoilova a Antranickou. Dvě bohatě zdobené fasády jsou doplněny velkým nárožním arkýřem a malou věžičkou.
Recenze
Oblast: |
Města a vesničky |
Středisko: |
|
Typ: |
Památka |